Prowadzimy stałe doradztwo, oraz reprezentujemy klientów, w sprawach związanych z uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń i zezwoleń do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z towarami akcyzowymi. Pomagamy uzyskać:
Pomagamy sporządzać wnioski o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej dla zainteresowanych podmiotów.
Nasi prawnicy świadczą usługi związane z bieżącym doradztwem dla podmiotów wykonujących czynności opodatkowane podatkiem akcyzowym, związane z:
Wspieramy podmioty gospodarcze w przypadku zaistnienia sporów z organami podatkowymi, w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym czynności wykonywanych przez podatników.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi podatek akcyzowy – podobnie jak VAT – zalicza się do pośrednich zobowiązań fiskalnych. W praktyce oznacza to jego pobieranie przez urząd skarbowy w trakcie nabywania określonych dóbr i usług. Opłacana w jednej fazie obrotu akcyza obciąża tylko określoną kategorię wyrobów np. alkohol lub papierosy. Do uiszczenia podatku akcyzowego zobligowane są również osoby sprzedające samochody osobowe.
Wśród podatników zobowiązanych do opłacania akcyzy wskazuje się osoby fizyczne i prawne, a także jednostki niedysponujące osobowością prawną, które realizują określone czynności podlegające opodatkowaniu lub wobec których zaistniał stan faktyczny uzasadniający powstanie tego zobowiązania. Zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o podatku akcyzowym zalicza się do nich m.in. producentów, importerów oraz sprzedawców wybranych towarów. Na zaistnienie opodatkowania nie ma większego wpływu fakt rejestracji podmiotu prowadzącego określoną działalność gospodarczą w urzędzie celnym. Przy zgłoszeniu należy zanieść lub przesłać wymagane dokumenty do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania lub faktu dokonania danej czynności. Nawet jeśli obowiązek rejestracyjny w danym przypadku nie został dopełniony, przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego.
Brak wykonywania czynności opodatkowanych akcyzą niekoniecznie musi oznaczać zwolnienie z jej opłacania. Zobowiązanie takie ciąży m.in. na podmiotach nabywających wyroby alkoholowe, tytoniowe lub samochody osobowe, jeśli urząd skarbowy nie pobrał w ich przypadku całości kwoty należności fiskalnych. Dotyczy to również osób prywatnych i firm, które są końcowymi nabywcami energii elektrycznej, jeśli nie opłacono z tego tytułu całego należnego podatku akcyzowego. Takie same przepisy prawne pracownicy urzędu skarbowego stosują wobec przedstawicieli podatkowych oraz podmiotów zarejestrowanych w systemie fiskalnym jako odbiorcy bądź sprzedający określone towary.
Ustawa o podatku akcyzowym określa też katalog czynności podlegających temu zobligowaniu. Odnosi się to do produkcji oraz wprowadzania i wyprowadzania wymienionych wyrobów ze składu podatkowego, oraz ich importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia. Sumy należnej akcyzy ustala się za pomocą stawek procentowych, kwotowych lub mieszanych. Zastosowanie którejś z nich zależy od rodzaju wyrobu.
Prawo dotyczące poboru podatku akcyzowego zostało ustanowione na szczeblu Unii Europejskiej. W ustawodawstwie międzynarodowym położono szczególny nacisk na ujednolicenie zasad opodatkowania akcyzą trzech rodzajów wyrobów, czyli alkoholu, tytoniu i energii elektrycznej. Szczególnej regulacji wspólnotowej nie podlegają inne towary, jakkolwiek w świetle ustawy o podatku akcyzowym należność podatkowa z tego tytułu może być pobierana przez urząd skarbowy także w odniesieniu do odmiennych grup wyrobów. Wszystkie produkty objęte akcyzą muszą być oznaczone za pomocą specjalnego znaku, np. banderoli.